7/24 Çağrı Merkezi444 3839
Çalışma SaatlerimizPazartesi-Cumartesi 09.00-18.00

“Öz Depolama/Self Storage”nın Püf Noktaları

Firmanızda satış yaparken stokta tuttuğunuz ürünleri nereye koyacağınızı şaşırmış olabilirsiniz ya da firmanızın arşivlik malzemeleri ayağınıza dolanıyor olabilir belki de belli bir süre için yaşadığınız yerden uzak kalacaksınız ve eşyaları ne yapayım diye düşünüyorsunuz veya anne-baba yadigârlarından ayrılmak istemiyorsunuz. Bunlar ve bunlara benzer birçok nedenden dolayı depolama alanlarına ihtiyaç duyarız. Ancak, bunu nasıl çözebileceğimiz konusunda çoğumuzun kafası o kadar da net değildir.

Bu ihtiyaçlarınızı karşılamanın en iyi yolu kendimize ait özel bir deponun olmasıdır. Ama böyle bir mülke ya da böyle bir imkana çoğumuz sahip değilizdir. Oysa ki, bu imkanı sunan kiralık depolar sizin için biçilmiş kaftandır. İhtiyacınızı ‘self storage’ ya da “öz depolama” olarak ifade edilen kiralık depolar vasıtasıyla çözebilirsiniz.

Peki bu depolama türünün özellikleri nelerdir? Daha doğrusu bu depolardan neler beklemek gerekir? Depo seçerken size yol gösterebileceğini düşündüğümüz temel noktaları kısaca açıklayalım:

  • Deponuz Tamamen Size Ait Olmalıdır: Tamamen size tahsis edilmiş, başka hiç kimsenin erişemeyeceği bir odadan söz ediyoruz. Eşyalarınızın başkalarının eşyaları ile aynı alanda istiflendiği ve deponun erişim hakkı ve anahtarının kiralayanda bulunduğu bir sistemden “self storage/öz depolama” olarak söz etmek doğru değildir. ‘Burayı size ayırdık” denmesi orayı ne kadar sizin kılar?
  • Güvenlik Sistemi Olmalıdır: Deponuzu ve eşyalarınızı koruyama yönelik bir sistem olmalıdır. “Kapalı Devre Kamera Sistemi” bu konudaki en temel ve yaygın sistemdir. Herkes güvenle depolama yaptığını iddia eder ama bunu sağlayacak bir sistemi size sunmasını beklemelisiniz.
  • Risklere Karşı Güvence Olmalıdır: depolama alanının genel risklere karşı sigortalı olup olmadığına dikkat etmenizi tavsiye ederiz.
  • Hak ve Sorumluluklar Belirgin Olmalıdır: Sonuçta başka bir tüzel kişilikten hizmet alıyorsunuz. Bu size bazı haklar ve sorumluluklar getirir. Bu hak ve sorumlulukların net olarak ortaya konması gerekir. Bu da bir “sözleşme” ile sağlanabilir. Size tavsiyemiz hak ve sorumluluklarınızı belgeleyen bir sözleşme olmadan bir depo kiralamaya kalkışmayın.
  • Erişim İmkanı Taahhüt Etmelidir: Deponuza erişim için bir dizi görüşme ve ricalarda bulunmak istemezsiniz büyük ihtimalle. Depolama firmasının size belli bir zaman diliminde erişim hakkı sunması gerekir. Bu; 7/24 erişim imkanı olabileceği gibi, haftanın belli günleri ve belli saatlerde olabilir. Ama burada dikkat etmeniz gereken husus; taahhüt edilen zamanlarda sizin deponuza sorunsuz ve izinsiz erişebilmenizdir. Örneğin akşam saat 22.00’da deponuza erişebilmek için bir yerleri arayarak depoyu açtırıyorsanız bu 7/24 erişim imkanına sahip olduğunuz anlamına gelmez.

Sonuç olarak; “öz depolama/self storage” denilen sistemin kalitesini sınırlayamayız. Ama böyle bir sistemden bahsedebilmek için de yukarıda kısaca değindiğimiz “temel şartlar”ın yerine getirilmesi gerekir.

Eşya depolama hizmetinde sunduğumuz imkanlar birbirinden farklı olduğu için size en uygun olan Self Storage seçeneğinden birini tercih edebilirsiniz.